NFT sa medze nekladú

NFT – Non-fungable token je údaj uložený na blockchain technológií, ktorá certifikuje digitálny majetok a tým ho robí jedinečným a nezmeniteľným. NFT sú tvorené pomocou technológie smart contract, ktorá prideľuje vlastníctvo a riadi schopnosť prenosu. NFT minting, čiže vytvorenie NFT je proces, ktorým sa digitálne vlastníctvo stáva súčasťou Ethereum blockchainu, kde sa stáva nemeniteľným a nesfalšovateľným. Je to podobný proces, ako pri razbe mincí, keď sa dostávajú do obehu (minting v preklade razba).

S rastúcou popularitou NFT – Non-fungable tokenov ste už pravdepodobne mali tú česť naraziť na nejakú z ich foriem. Najznámejším a zároveň najdrahšie predaným NFT doteraz je dielo Mike "Beeple" Winkelmanna. Ide sa o kolá ž jeho 5 000 predchádzajúcich diel, ktorá sa predala za rekordných 69,3 milióna dolárov. www.theverge.com

Skvelým príkladom, ako sa dá NFT využiť v marketingu ukázal Gary Vaynerchuk svojím nedávnym projektom Veefriends. Ten za 24 hodín od svojho spustenia predal 3129 NFT. Ich priemerná cena je 130 tisíc dolárov za kus. Tieto NFT sú jedinečné prepojením smart kontraktov s offline svetom.

Niektoré NFT zo zbierky Veefriends slúžia napríklad ako vstupenka na VeeCon, ktorý sa bude konať 19. – 22. Mája 2022 v Minneapolis. Ďalšie NFT zo zbierky Vás vedia potešiť napríklad hrou tenisu s celebritou Gary Vee, bowlingom, duelom v počítačovej hre, špeciálne dedikovaným 1 to 1 časom cez Zoom a mnoho ďalšími interakciami.

Výhodou NFT je, že slúžia taktiež ako akýsi suvenír, ktorým viete obohatiť svoju krypto peňaženku. To, že ste si napríklad kúpili lístok na koncert pomocou NFT technológie Vám zostane v peňaženke, až kým toto NFT nepredáte. Za pomoci takzvaných public wallet – verejných peňaženiek tak vzniká unikátny spôsob, ako vytvoriť nové sociálne siete založené na blockchain technológií, kde to čo kupujete, alebo ste kupovali reprezentuje Váš sociálny profil.

Ďalším skvelým využitím NFT a smart kontraktov sú provízie. Predstavte si, že v off-line svete predáte automobil, na ktorý je naviazaný smart kontrakt nastavený na 9% províziu. Zo všetkých budúcich predajov tohto auta a za pomoci technológie NFT bude Vaša peňaženka obohatená o 9% z predajnej hodnoty. Nie len pri komerčných veciach, ale aj pri umeleckých dielach je táto technológia k nezaplateniu, keďže autor diela, ktorý NFT mintoval dokáže profitovať takým spôsobom, ako nikdy doteraz.